Czy osoby amatorsko uprawiające sport potrzebują zbilansowanej diety?
Sport wyczynowy kojarzy się ze stosowaniem odpowiedniej, zbilansowanej diety przez sportowców. Z kolei osoby, które uprawiają sport rekreacyjnie bardzo często wychodzą z założenia, że nie potrzebują specjalnego menu i zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych. Okazuje się jednak, że racjonalna i zbilansowana dieta jest ściśle powiązana z osiąganiem założonych efektów treningowych. Od czego zatem należy zacząć zmiany w odżywianiu i kto może nas wesprzeć w tych działaniach?
Aktywność fizyczna sprzyja zdrowiu i samopoczuciu
O tym, że regularne uprawianie sportu lub nawet zwykła, codzienna aktywność fizyczna przyczyniają się do polepszenia sprawności fizycznej organizmu, poprawiają stan zdrowia oraz samopoczucie nie trzeba nikogo przekonywać. W dobie stale rosnącego trendu polegającego na coraz dłuższym czasie „biurkowej bezczynności ruchowej” oraz relaksie po pracy na wygodnej kanapie przez telewizorem warto zmotywować się do regularnej aktywności fizycznej. Nie musimy od razu stać się zawodowcami. Wystarczy, że każdego dnia będziemy osiągać nowe, wcześniej postawione cele do osiągnięcia. Osoby, które cierpią na chroniczny brak motywacji mogą zachęcić do wspólnych treningów przyjaciela lub zapisać się do klubu sportowego, gdzie zajęcia odbywają się w kilku lub kilkunastoosobowych grupach.
Powiedz STOP amatorskiej diecie
Skoczkowie narciarscy, piłkarze, siatkarze, koszykarze, pływacy to tylko przykłady zawodników, którzy muszą stosować się do ściśle określonych zasad żywieniowych. Jest to niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu poddanego wzmożonemu wysiłkowi fizycznemu oraz do osiągania coraz lepszych wyników sportowych. Okazuje się jednak, że osoby uprawiające sport amatorsko wcale nie są zwolnione z racjonalnego i dostosowanego do konkretnych potrzeb odżywiania. Nie ma więc mowy o diecie…amatorskiej, powszechnie określanej mianem „co się nawinie”. Każda osoba, która regularnie trenuje musi zadbać o odpowiednio skomponowaną dietę, składającą się ze wszystkich witamin oraz składników mineralnych, których potrzebuje jej organizm.
Konsultacje dietetyczne dla sportowców amatorów
Osoby amatorsko uprawiające sport nie są skazane na błądzenie „w ciemno” w tematyce dietetyki. Warto jeszcze przed rozpoczęciem aktywności fizycznej zapisać się na konsultację dietetyczną, która stanowi punkt wyjścia do modyfikacji dotychczasowej diety. Podczas szczegółowego wywiadu dietetycznego oraz oceny aktualnego sposobu żywienia będzie możliwe wskazanie błędów, które mogą wpływać na pogorszenie kondycji organizmu. W naszej przychodni umożliwiamy również wykonanie specjalistycznej analizy składu ciała, która informuje o zawartości masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej. W ramach konsultacji pacjenci są również edukowani z zakresu żywienia i komponowania zdrowej diety. Zachęcamy do umówienia wizyty w naszym gabinecie – nasi dietetycy są do Państwa dyspozycji!