Zdrowie Ludzi Aktywnych
Zadzwoń  603 183 919 Znajdź nas na FacebookuPSYCHODIETETYKA


 
Psychodietetyka to słowo ostatnio modne ale niewiele osób wie „ z czym to się je?”. Często też mylone są kompetencje psychodietetyka z klasycznym dietetykiem.
Na początku należy więc zaznaczyć, ze psychodietetyk nie rozpisuje diet.
W gabinecie psychodietetyka klient pracuje nad trwałą zmianą nawyków żywieniowych w oparciu o narzędzia i wiedzę zaczerpnięte z psychologii.
Na konsultacji z psychodietetykiem nie należy spodziewać się rozpisania jadłospisu lub otrzymania gotowej diety- jest to zadanie dietetyka. Tutaj natomiast klient może przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym, stylowi jedzenia, pracować nad ich zmianą przy użyciu „ psychologicznych sztuczek”. Profesjonalista będzie go też wspierał w wytrwaniu w procesie, będzie jego trenerem motywacji.

Samą psychodietetykę można inaczej nazwać też psychologią odżywiania co oznacza, że wraz ze specjalistą klient może przyjrzeć się jakie występują u niego powiązania emocji z jedzeniem, niewłaściwymi nawykami lub jak jego stany emocjonalne wpływają na zaburzenia odżywiania. W gabinecie można wspólnie analizować emocje i rozpoznawać czynniki psychologiczne, które prowadzą do zaburzeń odżywiania, na przykład napadowego objadania się, bulimii czy anoreksji. Ustalenie ich przyczyn i zaplanowanie dostosowanego do potrzeb pacjenta leczenia jest pierwszym krokiem do sukcesu.

Praca z psychodietetykiem jest więc psychologicznym wsparciem w procesie odchudzania i diety, zindywidualizowaniem go do potrzeb klienta ale również okazją do przepracowania swoich emocji i schematów postępowania związanych z nadwagą, otyłością, procesem bycia na diecie i ostatecznym odniesieniem sukcesu w tej materii poprzez odnalezienie własnej drogi do celu, podczas której psychodietetyk będzie wspierał pacjenta na podobnych zasadach jak trener sportowca.

Jak już wcześniej zostało wspomniane zadania psychodietetyka to nie tylko wspieranie psychologiczne indywidualnych programów odchudzania. To również praca z osobami z zaburzeniami odżywiania czy też motywacyjne wsparcie osób po prostu chcących zmienić styl życia na zdrowszy, podejmujących aktywność sportową, uprawiających sport oraz prowadzenie grup wsparcia dla osób odchudzających się.

Psychodietetyka to dziedzina młoda ale świetnie pokazująca, że starożytna zasada o jedności „psyche „ i „ soma” ( ciała i umysłu) sprawdza się w każdych okolicznościach.
 
Obszary pracy psychodietetyka:
 
- Zmiana nawyków żywieniowych
- Dostosowanie procesu odchudzania do stylu jedzenia
- Motywacja
- Metody radzenia sobie ze stresem
-  Kontrola emocji
- Przygotowanie na sytuacje trudne
- Samoocena i pewność siebie
- Wyznaczanie celów dietetycznych i sposoby ich realizacji
 
Możliwe formy współpracy z psychodietetykiem:
 
- Konsultacje indywidualne
- Grupy wsparcia
- Warsztaty tematyczne
BLOG

AKTUALNOŚCI