Opis produktu

Fala uderzeniowa (ESWT): przebieg zabiegu, wskazania i przeciwwskazania

Pozaustrojowa fala uderzeniowa, czyli tzw. ESWT (Extracorporeal shock wave therapy) to obecnie jedna z najlepszych metod. Stosuje się ją z powodzeniem w leczeniu chronicznego bólu, który związany jest z układem ruchu. Jak przebiegają zabiegi z użyciem fali uderzeniowej?

Jak działa fala uderzeniowa ESWT? Wytwarzana jest pod ciśnieniem w profesjonalnym, dedykowanym  do tego aparacie, a następnie przy pomocy impulsów aplikowana jest do ciała przez specjalną głowicę. Dzięki ich zogniskowaniu fala uderzeniowa bardzo dokładnie trafia w konkretne miejsce – działa przede wszystkim na chore tkanki, w niewielkim lub w żadnym stopniu oddziałuje na pozostałe.

Pacjenci już często po jednym zabiegu odczuwają poprawę, bo fala uderzeniowa działa głównie przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Jej moc, czas trwania oraz głębokość, z jaką ma ona wnikać do wewnątrz ciała dobiera się indywidualnie w zależności do potrzeb pacjenta. Fala uderzeniowa ESWT dla potrzeb fizjoterapii została odkryta stosunkowo niedawno, wcześniej tego typu metodę stosowano głównie w leczeniu kamienicy nerkowej. Okazało się, że kruszenie kamieni ma swój pozytywny skutek uboczny – zmniejszają się też dolegliwości, związane z układem mięśniowo-szkieletowym. Najpierw z powodzeniem zaczęto stosować falę uderzeniową ESWT w rehabilitacji sportowców, później stała się powszechną metodą terapii. Obejmuje ona zwykle po kilka zabiegów (trwają one przeciętnie kilka minut), wykonywanych raz lub dwa razy w tygodniu.

W niektórych przypadkach są one na tyle efektywne, że odsuwają w czasie lub w ogóle zapobiegają operacjom po urazach czy zwyrodnieniach układu ruchu. Lista schorzeń, które można leczyć falą uderzeniową ESWT jest naprawdę długa. Obejmuje:

 • ból barku
 • ból nadgarstka
 • zapalenie więzadła rzepki (tzw. kolano skoczka)
 • bóle przyczepów ścięgien, tzw. łokieć tenisisty czy łokieć golfisty
 • ostrogi piętowe
 • ból pourazowy kończyn m.in. tzw. kolano biegacza
 • ból w okolicach bioder
 • ból w okolicach pachwin
 • zapalenie powięzi podeszwowej
 • zapalenie przyczepów mięśni
 • dolegliwości związane ze ścięgnem Achillesa.

Fala uderzeniowa (ESWT): przeciwwskazania

Przeciwwskazań do zastosowania fali uderzeniowej ESWT jest niewiele, ale trzeba ich bezwzględnie przestrzegać, by nie pogorszyć swojego stanu zdrowia. Nie można wykonywać tego typu zabiegu w trakcie aktywnej choroby nowotworowej, po przebytym w ostatnich trzech miesiącach zawale serca, w przypadku chorób związanych z krzepnięciem krwi. Fali uderzeniowej ESWT nie powinny też wykonywać kobiety w ciąży, choć nie udowodniono negatywnego wpływu zabiegu, jeśli nie jest on wykonywany bezpośrednio w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Przeciwwskazaniem jest też zaawansowana osteoporoza i terapia sterydami. Należy też odczekać z zabiegami, gdy przechodzimy właśnie ostrą infekcję, przebiegającą np. z gorączką.

portamedicafalauderz