Czy wiecie, że zawodnicy, uprawiający aktywność sportową,  która wiąże się ze współzawodnictwem w ramach określonej dyscypliny i jest prowadzona oraz organizowana przez polski związek sportowy lub upoważnione organy, są obowiązani wykonywać badania sportowe? Uprawniony lekarz sportowy przeprowadza takie badania sportowe u zawodników, którzy  albo rozpoczynają, albo kontynuują uprawianie sportu. Obowiązek wykonywania badań dla sportowców wynika z ustawy o sporcie i ustawy o sporcie kwalifikowanym.

Niestety osoby, które prowadzą aktywny tryb życia nie są zobligowani do wykonywania badań z zakresu medycyny sportowej. Organizatorzy m.in. maratonów, triatlonów, biegów górskich nie mają podstaw prawnych do żądania zaświadczeń lekarskich o stanie zdrowia uczestników. Z kolei uczestnicy takich wydarzeń, nie mają świadomości, że rzetelnie wykonane  badania sportowe pozwolą na bezpieczne starty, a w niektórych wypadkach mogą nawet uratować nasze zdrowie i życie. Zgłoś się na badania sportowe zamiast ryzykować. Możesz uniknąć zasłabnięcia a nawet zgonu, jeśli skonsultujesz swój stan zdrowia z lekarzem medycyny sportowej przed, a nie po, podjęciu sportowego wyzwania!

Dlatego, zanim zaczniesz biegać czy uprawiać inny sport, nawet amatorsko, wykonaj następujące badania medycyny sportowej:

  • antropometrię (wzrost, waga),
  • badanie ciśnienia,
  • badanie wzroku,
  • badanie stanu uzębienia,
  • badania laboratoryjne,
  • EKG spoczynkowe.

Lekarz sportowy oceni wyniki badań, a także zaproponuje odpowiednią dawkę aktywności. W razie potrzeby zleci dodatkowe badania – np. EKG wysiłkowe, aby sprawdzić pracę serca podczas wysiłku. Warto pamiętać o tym, że nawet po niepozornej infekcji górnych dróg oddechowych może dojść np. do zapalenia mięśnia sercowego. EKG wysiłkowe w takim przypadku może zdecydować o Twoim życiu.