Konsultacje ortopedyczne dla dzieci i dorosłych – liczy się czas i zaangażowanie
Lekarz ortopeda zajmuje się leczeniem chorób narządu ruchu. Warto już na wstępnie podkreślić, że jest to bardzo rozległa gałąź medycyny, która swoim zakresem obejmuje wady podstawy, stany zapalne, zakażenia kości oraz stawów, choroby metaboliczne i genetyczne, a także choroby nowotworowe. W przypadku zaobserwowania u siebie lub dziecka niepokojących objawów związanych z narządem ruchu lub pojawienia się dolegliwości bólowych należy niezwłocznie umówić się na specjalistyczną konsultację. W tym przypadku czas ma diametralne znaczenie, a szybka interwencja zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań.
Jakie są najczęstsze choroby diagnozowane oraz leczone przez ortopedę?
• Choroby kręgosłupa
• Urazy (między innymi złamania, skręcenia, zwichnięcia)
• Wady postawy (między innymi lordoza, skolioza, kifoza)
• Łokieć tenisisty
• Zespół cieśni nadgarstka
• Paluch koślawy
• Choroby biodra
• Jałowe martwice kości
• Choroby zapalne kości i stawów
• Nowotwory kości
• Wady postawy
Ratunku doktorze, boli!
Najczęstszym powodem, z jakim zgłaszają się do ortopedy pacjenci są dolegliwości bólowe. Możemy podzielić je na dwie grupy: dolegliwości bólowe utrzymujące się od dłuższego czasu oraz ból nagły, wywołany złamaniem, skręceniem lub zwichnięciem. W obu jednak przypadkach czas odgrywa pierwszoplanową rolę. Im szybciej zgłosimy się do specjalisty, tym szybciej możliwa będzie pełna diagnostyka obrazowa, a docelowo podjęcie odpowiedniego leczenia, które wyeliminuje ból i zadziała leczniczo na konkretną partię ciała. Ból stanowi sygnał alarmowy, mówiący o tym, że w organizmie zaczyna się dziać coś niepokojącego. Pamiętajmy, że środki przeciwbólowe działają jedynie doraźnie i nie leczą przyczyny wywołującej ból, ale jedynie go wygaszają na kilka godzin. Każde dolegliwości bólowe utrzymujące się dłużej niż kilka dni powinny być skonsultowane z lekarzem, który w razie potrzeby podejmie odpowiednie leczenie.
W jaki sposób diagnozuje się choroby ortopedyczne?
Podczas pierwszej wizyty w gabinecie lekarz ortopeda przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, na podstawie którego dowie się wiele cennych informacji na temat zaobserwowanych przez niego niepokojących objawów, ustali natężenie dolegliwości bólowych, zapozna się z dotychczas przebytymi chorobami, urazami, itd. Do takiej wizyty warto jest się odpowiedni przygotować. Jeżeli dysponujemy archiwalnymi zdjęciami rentgenowskimi warto zabrać je ze sobą na konsultację. W razie potrzeby lekarz skieruje pacjenta na szczegółową diagnostykę obrazową, np. RTG, tomografię komputerową lub badanie ultrasonograficzne. Jednym z bardziej szczegółowych badań jest artrografia, która pozwala za pomocą badania rezonansem magnetycznym zobaczyć dokładne struktury stawu.
Jakie metody leczenia stosuje ortopeda?
Sposobów leczenia schorzeń narządu ruchu jest wiele. Wszystko zależy od rodzaju choroby oraz jej stopnia zaawansowania. W przypadku pacjentów z dolegliwościami bólowymi rekomendowane jest leczenie farmakologiczne za pomocą leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Pomocna jest również fizjoterapia, a w szczególnych przypadkach również operacja chirurgiczna.
Lepiej zapobiegać, niż leczyć
O tym, że działania profilaktyczne są sprzymierzeńcem w walce o zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia mamy nadzieję, nie musimy nikogo przekonywać. Prewencja zawsze działa na korzyść pacjenta i pozwala na szybsze i efektywniejsze leczenie. W przypadku wielu schorzeń ortopedycznych czas gra na niekorzyść pacjenta i zbyt długie zwlekanie z odbyciem specjalistycznej konsultacji może skutkować groźnymi powikłaniami. Więcej informacji na temat oferty naszej przychodni z zakresu diagnozowania i leczenia schorzeń narządu ruchu znajdziecie tutaj: http://www.portamedica.pl/uslugi/ortopedia/?portfolioCats=3