Leczenie zmian zwyrodnieniowych stawów
Jeszcze do niedawna choroby zwyrodnieniowe stawów kojarzyły się z przypadłościami osób starszych. Jednak jak wynika ze statystyk, z roku na rok coraz młodsze osoby zmagają się z tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Choroba zwyrodnieniowa powoduje ból oraz wpływa na znaczne ograniczenie możliwości ruchowych pacjenta. Utrudnia to tym samym normalne funkcjonowanie, a także odbiera radość z żucia. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, na czym dokładnie polega leczenie zmian zwyrodnieniowych stawów.
Jakie są najczęstsze objawy zwyrodnienia stawów?
• Silny ból pojawiający się podczas aktywności fizycznej
• Ograniczenie ruchomości stawu – np. pacjent ma trudności ze zgięciem lub wyprostowaniem łokcia lub kolana
• Sztywność stawów
• Zniekształcenie oraz poszerzenie obrysów
• Trzaski i strzykanie w stawach
Przyczyny występowania choroby zwyrodnieniowej stawów
Do zniszczenia chrząstki stawowej i pojawiania się choroby zwyrodnieniowej może dojść z wielu różnych powodów. Wielu pacjentów zmaga się z tymi dolegliwościami w związku ze skłonnością genetyczną. W takich sytuacjach nawet najlepsza profilaktyka może nie przynieść pożądanego efektu, bowiem obarczenie genetyczne powoduje, że organizm jest bardziej narażony na konkretne schorzenia. Ponadto wpływ na rozwój choroby mogą mieć inne choroby, takie jak niedoczynność tarczycy i cukrzyca. Do pozostałych przyczyn występowania choroby zwyrodnieniowej stawów zaliczamy również:
• Zaburzenia budowy stawów – część z nich można skorygować poprzez zastosowanie odpowiedniej formy rehabilitacji.
• Nadwagę – warto zadbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała, która zmniejsza ryzyko pojawienia się choroby
• Uprawianie sportów, które mogą narażać organizm na pojawienie się kontuzji
• Osłabienie mięśni wokół stawów
Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów
Sposób zastosowanego leczenia w przypadku choroby zwyrodnienia stawów zależy w głównej mierze od stopnia zaawansowania choroby. To lekarz decyduje o tym, jakie kroki powinny zostać podjęte, aby szybko i jak najlepiej pomóc pacjentowi. Jednym z rodzajów leczenia jest farmakologia. Jego podstawowym zadaniem jest przyniesienie szybkiej ulgi i złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie dolegliwości bólowych u pacjenta. Dzięki regularnemu stosowaniu żeli i maści, działających przeciwbólowo i przeciwzapalnie pacjenci mogą poczuć ulgę i skupić się na kontynuowaniu leczenia. Drugą formą jest leczenie niefarmakologiczne, które ma na celu spowolnienie degradacji chrząstki stawowej zaleca się między innymi pacjentom pilnowania utrzymywania prawidłowej masy ciała, noszenie specjalnych wkładek ortopedycznych, fizjoterapię, a także unieruchomienie stawu.
Wielu ortopedów mówi, że od uszkodzenia chrząstki do kalectwa wcale nie ma tak długiej drogi, jak może wydawać się wielu chorym. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów, mogących świadczyć o pojawiających się zmianach zwyrodnieniowych należy jak najszybciej umówić się na specjalistyczną konsultację do ortopedy. Im wcześniej zostaną rozpoznane pierwsze oznaki choroby, tym większa szansa na szybsze i skuteczniejsze leczenie. Więcej informacji na temat oferty naszej przychodni z zakresu diagnozowania i leczenia schorzeń narządu ruchu znajdziecie tutaj: http://www.portamedica.pl/uslugi/ortopedia/?portfolioCats=3